Słyszałem już niejednokrotnie prasowe doniesienia jakoby Toyota nosiła się z zamiarem wycofania z oferty silników V8 na rzecz elektrycznych jednostek. Były też przecieki, że fabryki japońskiego producenta przekształcą do końca 2020 roku swoje linie montażowe pod kątem technologii związanych z napędem wodorowym. Teraz na światło dzienne, dzięki amerykańskiemu portalowi The Drive wypłynęła wiadomość jakoby era kultowych V8 z Japonii dobiegała końca. Toyota szykuje się podobno do przejścia z ośmiocylindrowych silników z rodziny UR na mniejsze, podwójnie doładowane V6-ki. A wiadomość ta pochodzi od… anonimowego informatora, który doniósł, że fabryka Toyoty w stanie Alabama otrzymała instrukcję wyprodukowania na zapas 30 tysięcy egzemplarzy silników V8, a następnie jej linie produkcyjne przystosowane mają zostać do budowania jednostek V6. Zakład w Japonii, gdzie również składane są V8-ki pracować ma bez zmian, jednak w ciągu 2-3 lat także przystosowany ma zostać do produkcji mniejszych silników.

W tej branżowej plotce nie byłoby nic niepokojącego, gdyby nie fakt, iż ma ona pokrycie z innymi wyciekami pochodzącymi bezpośrednio od Toyoty. W grudniu 2021 roku ma zadebiutować m. in. nowa Tundra, która będzie wykorzystywać nową platformę TNGA-F. Pod jej maskę najprawdopodobniej trafi hybrydowy silnik V6. Idąc dalej, następca Lexusa LX również będzie korzystał z podwójnie doładowanej jednostki V6. Według innych informacji nowy model Land Cruisera również skorzysta z hybrydowego V6. Robi się groźnie?

Wydaje się już przesądzone, że Toyota zrezygnuje wkrótce z V8, aczkolwiek życie silnika w niektórych modelach Lexusa wydaje się być póki co niezagrożone, gdyż pod koniec 2019 Toyota deklarowała, że Lexus wystartuje w 24-godzinnym wyścigu na Nurburgring z nowym silnikiem V8. Następnie jednostka ta miałaby zostać przeniesiona do przyszłych, sportowych aut firmy. Chyba, że Japończycy zmienili po cichu zdanie i do nowych V6 dołożą układy hybrydowe, a winą za ten stan rzeczy obarczą znanego wszystkim obywatela Covida? Szejkowie i Amerykanie będą z pewnością zachwyceni.

Radek Wójcicki

Powered by Autonowa

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o