Paralaksa tła

TOP 5 | DIESEL 4 CYLINDRY | Najmocniejsze silniki w 2017 roku.

LCM #11 | Najmocniejsze samochody według ilości cylindrów.
07/06/2017
LCM#12 | VW GOLF GTI: Czy warto mieć go w swoim garażu?
28/09/2017
- Diesel 4 cylindry -

Pięć najmocniejszych silników 4 cylindrowych
2017 rok.

 

Cztero cylindrowe silniki diesla to bardzo popularne jednostki, które głównie napędzają tak zwane: rozsądne modele samochodów. Jednak dziś w świecie motoryzacji, wiele się zmienia!

Kiedyś jak chciałeś kupić coś rozsądnego to kupowałeś jakiegoś Passat 1.9 TDI. Z drugiej strony jak chciałeś być rozsądny, ale także czuć się bardziej prestiżowo to brałeś Passata, ale z silnikiem 2.5 TDI, a to już 6 cylindrów. Dziś ze względu na ekologię, silnik 6 cylindrowe idą w odstawkę a ich miejsce mają zająć 4 cylindrowe jednostki, ale mocno wysilone.

Więc z tego artykułu dowiesz się jaka marka WYCISKA NAJWIĘCEJ z 4 cylindrowego diesla.

Zapraszam do artykułu.

- 5 miejsce - po raz pierwszy -


Ford - Peugeot DW10 BiTurbo | 210 PS

TDCI-zinnej

Ford - Peugeot: DW10 BiTurbo
- pojemność: 2.0 litra
- moc: 210 ps
- modele samochodów: Ford: Mondeo, Edge, S-max

Na piatym miejscu znalazł się Ford ze znaną jednostką TDCi. Jest to tak zwana "lepsza" edycja tego silnika, która ma podwójną turbinę, dostosowana jest do napędu na 4 koła oraz skrzyń dwusprzęgłowych, czyli: PowerShift. Silnik ten powstał dzięki współpracy Forda i Peugeota a w najmocniejszej wersji ma 210 koni i znajdziesz go pod maską Fordów: Mondeo, Edge czy S-maxa. Jeśli chodzi o awaryjność to ogólnie są to dobre jednostki, więc tutaj także powinno być ok.

- 5 miejsce - po raz drugi


FIAT - CHRYSLER 2.2 MuliJet II | 210 PS

Alfa-romeo-zinej

FIAT - CHRYSLER MultiJet II
- pojemność: 2.2 litra
- moc: 210 ps
- modele samochodów: Alfa Romeo: Giulia Q4, Stelvio Q4

Alfa Romeo (bo właśnie pod ich maską znajdziesz ten silnik) przeżywa drugą młodość. Najpierw pojawił się piękny model Gulia, a teraz Stelvio który nie tylko pięknie wygląda ale także świetnie jeździ jak na suva. Dlatego też opracowano nowy silnik diesla, MultiJet aby zaspokoił oczekiwania klientów, którzy chcą jeździć oszczędnie, ale i dynamicznie. Silnik ten ma 2.2. litra pojemności zamiast 2.0 jaki dotychczas był oferowany i może mieć aż 210 koni oraz napęd na 4 koła.
Ps: Ja bym tam nie kupił tak ładnego auta z klekotem pod maską, ale Fiatowskie silniki są dosyć trwałe, więc... powinen Pan być zadowolony.

- 4 miejsce -


BMW B47 | 224 PS

BMW-b47

BMW B47
- pojemność: 2.0 litra
- moc: 224 ps
- modele samochodów: BMW: 125d, 225d, 325d, 425d

BMW jest słynne z ich 6 cylindrowego diesla, który jest przez wielu chwalony. Jednak w 4 cylindrach już nie jest tak różowo, ponieważ silniki o kodowej nazwie N47 nie należą do trwałych jednostek. Problemy z łańcuchem rozrządu w tym silniku sprawiają że Twój mechanik będzie miał co robić. Teraz jednak BMW wprowadził nową generację tych silników o kodowej nazwie B47 i w najmocniejszej wersji może mieć 224 koni, co w naszym zestawieniu daje mu 4 miejsce. Aktualnie w gamie BMW, możesz spotkać jeszcze ten silnik N47, który ma 218 koni, ja i ten nowy co ma 224 ps. Ja zdecydowanie, polował bym na ten drugi, który powinen być pozbawiony wad poprzednika.

- 3 miejsce -


Mercedes CDI OM654 | 231 PS

Mercedes-engine

Mercedes CDI OM654
- pojemność: 2.0 litra
- moc: 231 ps
- modele samochodów: Mercedes: E250d

Mercedes w końcu mam nowy 4 cylindrowy silnik diesla. Poprzednia generacja nie należała do kiepskich jednostek, ale pojemność 2.1 litra powodowała że w naszym kraju wpadł on w wyższy próg akcyzowy. Teraz jednak Mercedes postawił na pojemności 2.0, ale wydobył więcej mocy z tej nowej jednostki. Poprzednik mógł mieć maksymalnie 204 konie a nowy z podwójnej turbiny ma aż 231 koni, co pozwoliło mu zająć 3 miejsce na naszym zestawieniu. Jak się będzie sprawował ten silnik, tego to nie wiemy bo to nowość... czas pokaże czy Mercedes czegoś nie przekombinował.

- 2 - miejsce-


Volvo D4 T23 | 235 PS

volvo-deisel

Volvo D4 T23
- pojemność: 2.0 litra
- moc: 235 ps
- modele samochodów: Volvo: V90, S90, XC 60, XC 90

Volvo już jakiś czas temu poszło na swoje... znaczy Chińczycy ich kupili i wielu mówi że wyszło im to na dobre. Ja nie był bym tego taki pewien ponieważ nowe modele z jednej strony prezentują się naprawdę wspaniale, ale pod maską teraz tam tam nic ciekawego nie znajdziesz. Nie ważne czy wybierzesz wielką limuzynę S90 czy może najnowszego ogromnego suv'a XC90 to i tak maksymalnie będzie to 4 cylindry. Dlatego też Volvo próbuje wycisnąć ile się da z ich dwulitrowego silnika diesla aby tak wielkie auta jakoś do przodu jechały. Aktualnie jest to 235 koni, co w sumie jest sporo jak na 4 cylindry, ale za mało aby stanąć na najwyższym miejscu.

- 1 miejsce - po raz pierwszy


Volkswagen 2.0 TDI BiTurbo | 240 PS

tdi-volkswagen

Volkswagen 2.0 TDI BiTurbo
- pojemność: 2.0 litra
- moc: 240 ps
- modele samochodów: Volkswagen: Passat, Tiguan

Któż nie zna tego skrótu: TDI. Jak było to 1.9 TDI to wszyscy go kochali, ale jak pojawiło się 2.0 TDI to wszyscy psy wieszali. Aktualne 2.0 TDI, zostało wyleczone ze swoich pierwszych bolączek i dzisiaj nie można już mu wiele zarzucić. Dlatego Volkswagen nie boi się wkładać aż dwie turbiny do ich silnika i dzięki ma aż 240 koni i taki silnik znajdziesz pod maską Passata czy Tiguana. Co ciekawe tej jednostki nie znajdziesz pod maską Audi, bo tam 2.0 TDI najwięcej ma 190 koni. Tylko w Audi znowu są 6 cylindrowe diesle a to jest zupełnie inna liga i o nich będzie w innym odcinku.

- 1 miejsce - po raz drugi


Jaguar-Land Rover Ingeniunium | 240 PS

Jaguar

Jaguar-Land Rover Ingenium 240
- pojemność: 2.0 litra
- moc: 240 ps
- modele samochodów: Land Rover Velar, Discover 5 gen. | Jaguar: F-Peace

Na pierwszym miejscu znalazł się także silnik Jagua-Land Rover'a, który ma także 240 koni. Kiedyś ta firma kupowała silniki od Forda i PSA, ale jak kupiła ich marka TATA, to zaczęli robić swoje jednostki i ten tutaj to efekt ich pracy. Widać że poważnie podeszli do tematu, ponieważ to właśnie ten silnik dzieli pierwsze miejsce z Volkswagenem w zawodach na najmocniejszy silnik diesla o czterech cylindrach.


- Podsumowanie -

VW oraz Jaguar-Land Rover rządzą
w 4 cylindrowych dieslach

 

Już od dłuższego czasu słychać że silnik diesla umrze, ale ja myślę że do tego jeszcze długa droga. Myślę także że 4 cylindrowe diesle teraz dostaną mocnego kopa, ponieważ wiele firm porzuca modele o sześciu cylindrach i musi je czymś zastąpić.

Jeśli chodzi o rok 2017 i najmocniejszego diesla to rządzi Volkswagen z ich 240 konnym 2.0 TDI, oraz Jaguar-Land Rover który taże ma tyle samo koni i taką samą pojemność. Później jest Volvo które odeszło od jednostek które miały pięć i sześć cylindrów a pozostawili sobie tylko 4 cylindry. Na trzecim miejscu, zaraz za Volvo znalazł się Mercedes i jego zupełnie nowa jednostka 2.0 i mocy 231 koni.

Patrząc na to zestawienie, może się wydawać że 240 koni z czterech cylindrów to dużo... ale jak zobaczysz co producenci wyciskają z cztero cylindrowych silników benzynowych, to zmienisz zdanie... ale to w następnym odcinku.

Grzegorz Chęciński
Grzegorz Chęciński
Marka samochodu nie jest ważna. Ważne aby auto miało charakter.

Komentarze są wyłączone.